agregat uprawowy

Agregat uprawowy, jaki kupić?

Wielu rolników zastanawia się nad tym, czy i kiedy warto inwestować w agregat uprawowy talerzowy. Czy coś jeszcze, poza niższą ceną, przemawia na korzyść agregatu zębowego? Jeśli zastanawiasz się, który z nich wybrać, zapraszamy do lektury.

Na rynku wyposażenia rolniczego dostępne są dwa podstawowe typy agregatów uprawowo-siewnych. Są to agregaty talerzowe oraz agregaty zębowe. Każdy z rodzajów posiada zarówno pewne zalety, jak i wady. O wyborze zadecyduje przede wszystkim budżet gospodarstwa oraz typ posiadanego ciągnika rolniczego, w tym przede wszystkim jego moc.

Agregat uprawowy talerzowy i moc ciągnika

Ilość koni mechanicznych w ciągniku ma wpływ na to, jaki agregat uprawowy będziemy mogli zastosować. Agregat talerzowy, mimo iż posiada przewagę nad agregatem zębowym, jeśli chodzi o uniwersalność, jest jednak znacznie cięższy oraz dłuższy. Większe gabaryty zobowiązują do zastosowania nowocześniejszego, wyższej klasy ciągnika. Modele Ursus popularne w polskich gospodarstwach rolnych, w tym niezastąpiony Ursus 360, mają za małą moc. Dla agregatu talerzowego o szerokości 3 m niezbędne jest posiadanie ciągnika z silnikiem o mocy około 110-120 KM i z mocniejszym podnośnikiem. Rozwiązaniem, dzięki któremu nie jest potrzebny duży udźwig, są wały oponowo jezdne. Dzięki nim maszyna jest pół-zawieszana i udźwig może być mniejszy.

Większe gabaryty nie są jednak jedyną wadą agregatów talerzowych. Za bronę trzeba zapłacić nawet dwa razy więcej niż za agregat uprawowy zębowy. Zakup talerzówki jest więc obciążeniem dla budżetu i wymaga nierzadko modernizacji posiadanego sprzętu.

 

Ursus
ciągniki rolnicze Ursus

Agregat zębowy, zalety i wady

Agregaty zębowe są lżejsze i bardziej kompaktowe. Powoduje to przesunięcie siewnika bliżej traktora, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie ciągnika o mocy około 70-80 KM dla brony o szerokości 3 m (np. Ursus C-380). Należy jednak pamiętać, że jest to agregat uprawowy o wiele mniej uniwersalny niż talerzówka.

Agregat zębowy nie radzi sobie na polach z duża ilością resztek roślin zaczepiających się na zębach, z czym dobrze radzi sobie agregat talerzowy. Rozwiązaniem są zęby proste, które jednak słabiej spulchniają ziemię. Brona talerzowa może być używać do upraw pożniwnych i uproszczonych.

Mimo większych wymagań i wyższej ceny warto rozważyć zakup agregatu talerzowego. Inwestycja w maszyny i części rolnicze zawsze zwraca się z czasem, poprzez rozwój gospodarstwa i w konsekwencji zwiększenie produkcji oraz podniesienie jakości upraw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code