elektrozawór hydrauliczny

Awarie hydrauliki siłowej w maszynach rolniczych

Nowoczesne maszyny rolnicze to już standard w dużych gospodarstwach nastawionych na maksymalizację produkcji. Nawet najnowocześniejsze ciągniki nie są jednak bezawaryjne. Maszyny rolnicze ulegają stosunkowo częstym awariom ze względu na ogromne obciążenia, z którymi związana jest ich eksploatacja. Szczególnie narażone na uszkodzenia są między innymi elementy hydrauliki siłowej. W jaki sposób je serwisować, by uniknąć problemów?

Każdy właściciel gospodarstwa rolnego wie doskonale, czym skutkuje awaria ciągnika w sezonie żniw. Każdy zastój w pracy to duże straty materialne. W pracy rolnika czas to pieniądz, zatem sprzęt powinien być regularnie serwisowany, tak by nie doszło do wystąpienia usterek w najmniej oczekiwanym momencie.

W serwisowaniu maszyn rolniczych szczególnej uwagi wymagają między innymi elementy hydrauliki siłowej, które ulegają stosunkowo częstym awariom podczas pracy. Standardowy serwis obejmuje przede wszystkim rozdzielacze, pompy tłokowe, pompy zębate, silniki jazdy. Do wystąpienia awarii może przyczynić się elektrozawór hydrauliczny, szybko złącze, filtry.

Usterki i awarie komponentów hydrauliki siłowej

Naprawy nie muszą być związane z wymianą poszczególnych elementów, zatem nie należy obawiać się kosztów związanych z serwisem. W przypadku hydrauliki siłowej regularne przeglądy pozwalają znacznie zminimalizować koszta. Dzięki nowym technologiom stosowanym w produkcji maszyn oraz w warsztatach możliwa jest stosunkowo szybka regeneracja użytkowanych pojazdów, co zapewnia długotrwałą eksploatację poszczególnych części i podzespołów. W przypadku zaistnienia awarii wymagającej wymiany poszczególnych elementów zaleca się stosowanie oryginalnych części, co dodatkowo wydłuża żywotność pojazdu.

Szczególnie narażonymi na uszkodzenie elementami układu hydraulicznego są przewody, które mogą ulegać przetarciu czy zerwaniu. By zapobiegać nadmiernej eksploatacji i zniszczeniu oraz wydłużyć żywotność przewodów hydraulicznych warto stosować specjalne osłony. Ewentualnej wymiany przewodu hydraulicznego można dokonać we własnym zakresie, pod warunkiem posiadania prasy zaciskowej. Na wyposażeniu warto posiadać także węże oraz okucia hydrauliczne.

Duże znaczenie ma również czystość oleju hydraulicznego. Jego ewentualne zanieczyszczenie może przyspieszyć zużycie poszczególnych elementów hydrauliki, a w ostateczności doprowadzić do ich zniszczenia. Należy zatem pamiętać o regularnej wymianie płynów eksploatacyjnych oraz o znaczeniu czyszczenia i starannego dobierania filtrów.

Regularne serwisowania maszyn rolniczych jest niezbędne dla zapewnienia im maksymalnej żywotności. Należy pamiętać, że nawet najnowocześniejsze maszyny wiodących koncernów motoryzacyjnych są jednakowo narażone na eksploatację elementów hydrauliki siłowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code