części do przyczep rolniczych

Jak być widocznym na drodze? Oświetlenie w przyczepie rolniczej

Nie każdy rolnik może się pochwalić tym, że jego gospodarstwo rolne znajduje się tuż obok jego domostwa. Zazwyczaj wybierając się na prace na polu, musimy ciągnikiem przejechać kilka kilometrów wiejską drogą. Poruszając się po takiej drodze, musimy dbać nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale także innych uczestników ruchu. Jeśli chcemy być dobrze widoczni na drodze, konieczne jest posiadanie odpowiedniego oświetlenia przyczepy rolniczej.

Nieoświetlona przyczepa stwarza ogromne ryzyko na drodze

Wyobraźmy sobie sytuację, w której ciągnik z podpiętą przyczepą rolniczą porusza się po drodze po zmroku bez oświetlenia przyczepy. Jeśli na tej samej trasie znajdzie się inny uczestnik ruchu, który będzie prowadził samochód ze znaczną prędkością, skutki takiej sytuacji mogą być katastrofalne. Istnieje niebezpieczeństwo, że kierowca drugiego pojazdu nie zauważy przyczepy i dojdzie do poważnego wypadku.

Mając na uwadze swoje bezpieczeństwo, ale też innych kierowców i ich pasażerów, obowiązkiem każdego rolnika jest dbanie o to, by oświetlenie w ciągniku i przyczepie było kompletne i sprawne. Co więcej, takie części do przyczep rolniczych nie wiążą się z poniesieniem dużych kosztów, dlatego inwestując zaledwie kilkaset złotych, możemy w jakimś stopniu uchronić się przed wyżej wspomnianą niebezpieczną sytuacją na drodze.

Niezbędne części do przyczep rolniczych: oświetlenie

Według danych policyjnych i KRUS brak oświetlenia lub zamontowanie nieodpowiednich źródeł światła jest jedną z najczęściej zdarzających się usterek, które biorą udział w wypadkach drogowych. Równie często tego typu usterki są wymieniane jako jedne z głównych przyczyn wypadków, w których giną ludzie lub odnoszą poważne rany. Mogłoby się wydawać, że obecność lamp w ciągniku i przyczepie to sprawa błaha, jednak powyższe informacje pokazują, że od nich może zależeć życie nasze i innych osób.

Światła, które muszą się znaleźć w przyczepie i innych pojazdach rolniczych to:

 • kierunkowskazy zespolone z pozycją przednią w lampach zespolonych przednich

 • światła hamowania

 • oświetlenie tablicy rejestracyjnej

 • światła pozycyjne przednie (montowane w przyczepach szerszych niż 1,6 m, natomiast w ciągnikach zawsze) – zazwyczaj są połączone z kierunkowskazem w lampach zespolonych przednich

 • światła pozycyjne tylne

 • odblaskowe boczne w ciągnikach dłuższych niż 6 m, natomiast w przyczepach zawsze

 • oświetlenie awaryjne

 • światła obrysowe przednie i tylne, które należy montować w maszynach rolniczych i przyczepach szerszych niż 2,1 m

Światła, które należy zamontować tylko w ciągniku i maszynach samobieżnych:

 • światła mijania nie są obowiązkowe, jeśli jednak są zamontowane, muszą być sprawne; zazwyczaj zintegrowane są ze światłami drogowymi w reflektorach głównych

 • światła odblaskowe tylne inne niż trójkątne

Światła obowiązkowe tylko w przyczepie rolniczej:

 • odblaskowe przednie

 • odblaskowe tylne trójkątne

Dodatkowe informacje

Od powyższych zasad istnieje kilka wyjątków. W przyczepie specjalnej, która nie zasłania kierunkowskazów w pojeździe ciągnącym, nie muszą być zamontowane światła wskazujące zmianę kierunku jazdy. Ponadto w przypadku pojazdów, których maksymalna prędkość nie może być większa niż 10 km/h nie muszą być zamontowane światła hamowania.

Jeśli szerokość ciągnika Ursus lub maszyny innej marki, ale też przyczepy przekracza 2,55 m, pojazd musi być wyposażony w lampę ostrzegawczą żółtą. Liczba takich lamp powinna się mieścić w granicach od jednej do dziesięciu i powinny być zamontowane w taki sposób, by ich światło było dostrzegalne z każdej strony pojazdu.

W pojazdach rolniczych można także zastosować lampy robocze, mogą to być lampy LED do ciągnika. Oświetlenie LED charakteryzuje się dłuższą żywotnością w porównaniu do tradycyjnych lamp, dlatego jest to rozwiązanie na lata. Lampy LED do ciągnika można zamówić na stronie sklep.mizar.com.pl.

Ostatnią czynnością w procesie montowania oświetlenia w ciągniku Ursus lub innym i przyczepie jest oznakowanie ostatniego pojazdu w zespole pojazdów trójkątną tablicą, która wskazuje, że jest to pojazd wolnobieżny.

Wszystkie wymienione części do przyczep rolniczych, czyli kompletne oświetlenie obowiązkowe oraz dodatkowe można zamówić za pośrednictwem sklepu internetowego sklep.mizar.com.pl. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code