sklep rolniczy

Jak eksploatować ciągnik, aby wydłużyć żywotność silnika?

Prawidłowa eksploatacja ciągnika rolniczego zapewnia jego dłuższą żywotność. Czy silnik w nowym ciągniku wymaga docierania? Czy zawsze trzeba kupować oryginalne części? Co jest zabójcze dla silnika w starym ciągniku? Dowiedz się z lektury naszego artykułu.

Nowy ciągnik i docieranie silnika

Większość rolników pamięta czasy, kiedy nowy silnik w ciągniku czy kombajnie wymagał docierania. Pierwsze godziny użytkowania maszyny miały duży wpływ na późniejszą wydajność silnika i jego żywotność. W obecnej chwili najważniejszą część procesu docierania przeprowadza się już w fabryce. Nowy silnik jest kontrolowany i poddawany wstępnemu uruchomieniu, a gdy trafi do maszyny, przechodzi serię testów oraz wstępne docieranie. Jest uruchamiany na kilka godzin, jeszcze zanim trafi do sprzedaży. Nie jest to co prawda pełny cykl, który zapewni całkowite dotarcie, jednak po opuszczeniu fabryki znaczącą jego część silnik ma już za sobą.

Pełne dotarcie następuje w pierwszych kilkudziesięciu godzinach pracy nowo nabytej maszyny rolniczej. W pierwszych godzinach pracy ciągnika należy uważać, by nie dochodziło do dłuższej nieprzerwanej pracy bez obciążenia, na biegu jałowym. Niewskazane jest również nadmierne obciążanie silnika. Jeśli silnik ma pracować na biegu jałowym dłużej niż około 5 minut, należy go zatrzymać. To jednak stosunkowo niewielkie wymagania i proces docierania silnika w nowych ciągnikach rolniczych jest przyjazny użytkownikowi.

Stary ciągnik

W przypadku starych maszyn rolniczych, które często są niezawodne i służą w gospodarstwie przez bardzo wiele lat, należy pamiętać w szczególności o eksploatacji zgodnie z przeznaczeniem. Do skrócenia żywotności silnika może przyczynić się jego nadmierne obciążanie. Problemy mogą wystąpić przy stosowaniu nadmiernej dużej prędkości bądź w przypadku podczepiania do ciągnika maszyn, które wymagają dużo większej mocy niż sam ciągnik.

Awaria rozrusznika

Pierwsze problemy z uruchomieniem silnika to jeszcze nie powód do paniki. Najczęstszą przyczyną braku uruchomienia silnika w ciągniku jest oczywiście rozładowanie lub awaria akumulatora. W drugiej kolejności problemy mogą wynikać z niewłaściwej pracy rozrusznika. Podczas eksploatacji jest on poddawany dużemu obciążeniu, dlatego należy spodziewać się, że prędzej czy później wymagać będzie wymiany.

Kompatybilne podzespoły – rozrusznik C-360

Prawidłowa eksploatacja ciągnika rolniczego jest możliwa tylko w przypadku korzystania z kompatybilnych części i podzespołów. W przypadku popularnych maszyn rolniczych, jak ciągniki Ursus, Zetor czy Kubota, części są bardzo łatwo dostępne i pasują do wielu modeli ciągników. Rozrusznik C-360 pasuje najczęściej do starszych modeli Ursusa, nie ma więc problemu z jego wymianą. Silnik C-360 wymaga zastosowania kompatybilnego rozrusznika (np. rozrusznik 3-360 Jubana 123708103 pasujący również do Ursusa C-330. Części do Ursusa o szerokim zakresie zastosowań w maszynach rolniczych można znaleźć, odwiedzając sklep rolniczy Mizar.

rozrusznik c 360

Rozrusznik C-360 Jubana, zastosowanie w maszynach rolniczych URSUS: C-330, C-330M, C-335, C-360, a także w ciągnikach Zetor i VALTRA VALMET

Dobrze funkcjonujący rozrusznik i akumulator oraz prawidłowo eksploatowany silnik to większa pewność, że ciągnik nie zaskoczy nas negatywnie w najmniej odpowiednim momencie. Ponadto przy prawidłowej eksploatacji ciągnika należy przestrzegać podobnych zasad jak w eksploatacji samochodów osobowych, czyli dobrze dostosowywać obroty silnika i pamiętać o ekonomicznej zmianie biegów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code