samochody terenowe

Kupujemy samochód terenowy – na co zwrócić uwagę?

W grupie osób, które na co dzień zajmują się prowadzeniem gospodarstwa rolnego, znajduje się wielu miłośników off-roadu. Oczywiście nie można się temu dziwić. Sąsiedztwo lasów i łąk obok uprawianych pól to idealne miejsca na sprawdzanie możliwości terenowych samochodów. W niniejszym artykule poruszymy temat kupna samochodu terenowego z rynku wtórnego. Na co musimy zwrócić szczególną uwagę?

Samochody terenowe – krótka charakterystyka

Samochody terenowe swoją budową znacznie różnią się od samochodów, którymi poruszamy się na co dzień. Wynika to z faktu, iż samochody terenowe muszą być przystosowane do jazdy po różnego rodzaju przeszkodach, które można napotkać w terenie. Mowa nie tylko o nierównościach dróg, ale także zjazdach i podjazdach, których pełno jest w terenie leśnym i na łąkach. Terenówki na ogół wyposażone są w grube, wytrzymałe opony, skrzynię rozdzielczo-redukcyjną oraz bardzo mocną ramę. Cechą charakterystyczną jest też duży prześwit poprzeczny, który wynosi od 190 do 400 mm.

Podział samochodów terenowych

Jeśli kogoś interesuje motoryzacja, musi wiedzieć, że samochody dzielą się zw względu na zastosowanie. I tak wyróżniamy samochody terenowe rekreacyjne, klasyczne oraz użytkowe.

Systemy w samochodach terenowych

W świecie motoryzacji podkreśla się, że solidny, ale też warty zakupu samochód terenowy, musi być wyposażony w różnego rodzaju systemy. To one gwarantują bezpieczną, ale też komfortową jazdę nawet po najtrudniejszym do przebycia terenie. Jeśli interesują nas terenowe samochody używane, należy sprawdzić, czy każdy z niżej wymienionych systemów jest sprawny.

ABS – Ani Blocker System – jest to układ, którego zadaniem jest zapobieganie blokowaniu kół podczas hamowania pojazdu. Wchodzi w skład systemu hamulcowego, który pozwala zachować kontrolę nad samochodem.

4×4 – terenowe samochody używane muszą być także wyposażone w napęd na wszystkie cztery koła. Taki system poprawia trakcję, a także zdolność do pokonywania różnego rodzaju przeszkód.

ESP – to z ang. Electronic Stability Program. Jest to elektroniczny system do stabilizacji toru jazdy pojazdu w czasie pokonywania zakrętu. Program ten przejmuje kontrolę nad układem ABS i ASR.

ACE – jest to elektroniczny program odpowiadający za kontrolę przechyłów bocznych nadwozia.

ADB – ułatwia jazdę w trudnym terenie poprzez automatyczną blokadę mechanizmu różnicowego

Blokada tylnego mostu – pozwala całkowicie zablokować mechanizm różnicowy, co pozwala na przeniesienie całej siły napędowej na koło, które posiada najlepszą przyczepność.

ASR – pozwala kontrolować trakcję z działaniem na silnik oraz hamulce.

Elementy, na które należy zwrócić szczególną uwagę

Samochody używane, mimo że są kupowane za niższą cenę niż modele z salonu, muszą być niemalże w pełni sprawne. Pamiętajmy, że od samochodu terenowego wymaga się więcej i jest on znacznie bardziej eksploatowany w terenie niż inne samochody. To dlatego kupując używany model, musimy być pewni, że pojazd nie zawiedzie nas w trakcie pokonywania trudnej trasy.

Pierwszym naszym krokiem przez kupnem samochodu powinno być sprawdzenie jego wnętrza. Należy ocenić jak bardzo są przetarte siedzenia i czy kierownica oraz skrzynia biegów wyglądają na mocno zużyte.

Kolejnym etapem jest kontrola stanu zewnętrznego oraz spodu samochodu. Samochód nie może mieć ognisk rdzy, a także wgnieceń czy zarysowań (chyba że sprzedawca wcześniej o tym poinformował i taki stan rzeczy nam odpowiada).

Czas na odpalenie samochodu i kontrolę pracy silnika. Silnik jest na ogół najdroższą częścią samochodu, dlatego jego ewentualna wymiana lub naprawa po zakupie mogłaby być dla nas nieopłacalna.

Kupując samochód, warto wybrać się na jazdę próbną, podczas której możemy ocenić sprawność amortyzatorów. Można tego dokonać także na stacji diagnostycznej, podobnie jak sprawdzenie działania poszczególnych podzespołów w samochodzie.

Ostatnim krokiem jest kontrola belek oraz opon.

Zakup używanego samochody terenowego może być sporym wyzwaniem, dlatego warto pamiętać o powyższych wskazówkach. W spotkaniu z kupującym może nam też towarzyszyć doświadczony mechanik, który bardziej fachowym okiem oceni faktyczny stan samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code