samochody

Na jakie samochody decydują się rolnicy?

Fakt, że żaden rolnik nie ogranicza się tylko do jednego ciągnika na gospodarstwie, przekłada się także na ilość samochodów. Polscy rolnicy uwielbiają motoryzację, dlatego bardzo chętnie opowiadają o maszynach na swoich gospodarstwach. Sprawdźmy, czym kierują się podczas wybierania samochodu i z jakiego rynku najczęściej skupują maszyny.

Samochody – niezbędne na każdym gospodarstwie

Samochód to niezbędny środek przemieszczania się większości osób, dlatego nikogo nie dziwi fakt, że tego środka transportu nie może także zabraknąć na gospodarstwie rolnym. Każda rodzina mieszkająca na wsi posiada przynajmniej dwa samochody osobowe. Właścicielem/użytkowniczką pierwszego jest zazwyczaj gospodyni. Samochód potrzebny jest do odwiezienia dzieci do szkoły czy załatwienia sprawunków w mieście. Każdy rolnik, który musi pojechać po nowe części do maszyn, nasiona czy inne produkty potrzebne na gospodarstwie, także musi dysponować swoim własnych samochodem.

Samochody osobowe to nie jedyne pojazdy, które znajdą swoje zastosowanie na gospodarstwie. Z pewnością sprawdzi się samochód typu bus i samochód dostawczy i to nie tylko do przewozu zakupów: środków ochrony roślin czy nawozu. Rolnik, który chciałby przy drodze sprzedawać produkty z własnego gospodarstwa, także musi mieć odpowiednio pojemny samochód.

Okazuje się, że zapotrzebowanie w samochody na gospodarstwach rolnych jest dość duże. Jednak by wspomniane samochody znalazły się w posiadaniu rolnika, najpierw trzeba je kupić. Czym kierują się rolnicy podczas wyboru samochodu? Czy jest to cena, ich stan, a może rynek zbytu?

Samochody używane czy nowe?

Rolnik decydujący się na zakup samochodu zazwyczaj kieruje się ceną. Właściciele dobrze prosperujących gospodarstw bardzo często decydują się na zakup nowego pojazdu, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Potwierdza to popularność samochodów z komisów, w których sprzedawane są samochody używane z importu. Średnio klienci takich miejsc szukają pojazdów w cenie do 35 tys. złotych.

Właściciele komisów samochodowych wiedzą, że kupujący bardzo często obawiają się samochodów sześcioletnich i starszych, jednak nie ma czego. Samochody w tym wieku nie są jeszcze wyeksploatowane i mogą służyć jeszcze dobrych kilka lat.

W szerokiej grupie rolników znajdą się i tacy, którzy stawiają tylko na nowe samochody, ze względu na okres gwarancyjny, ale i prestiż. Coraz częściej decydują się więc na zakup nowego jeepa czy znanych minivanów.

Skąd wziąć pieniądze na samochód?

Jeśli rolnik nie ma odłożonej gotówki na zakup nowej maszyny, może skorzystać z innych możliwości sfinansowania samochodu.

Pierwszą możliwością jest wypożyczenie samochodu. Pojazd wypożyczany jest na dogodny dla rolnika okres, a po jego upłynięciu samochód może być wymieniony na inny model.

Część rolników korzysta jednak z popularniejszych form korzystania z samochodu, czyli poprzez zakup na raty lub wzięcie samochodu w leasing. W przypadku pożyczki rolniczej zabezpieczeniem kredytu jest pojazd, a właścicielem rolnik. Leasing polega na tym, że do momentu spłaty samochodu, pozostaje on własnością spółki leasingowej.

Zakup lub wymiana samochodu to dla każdego rolnika-pasjonata motoryzacji niełatwa sprawa. Na szczęście aktualnie na rynku jest tak duży wybór samochodów oraz możliwości ich zakupu, że z pewnością każdy w końcu znajdzie swój wymarzony model, który sprawdzi się na gospodarstwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code