siłownik hydrauliczny

Najczęstsze przyczyny występowania awarii w siłownikach hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne w maszynach rolniczych narażone są na duże obciążenia podczas pracy. Nawet przy prawidłowej eksploatacji mogą ulegać awariom. Jakie są podstawowe przyczyny występowania awarii i które komponenty są narażone na najszybsze uszkodzenie? Jakim podstawowym naprawom najczęściej poddaje się siłownik hydrauliczny?

Podczas eksploatacji maszyn rolniczych stosunkowo częstymi problemami są awarie, którym ulegają siłowniki hydrauliczne oraz akumulator hydrauliczny. W poniższym artykule zajmiemy się uszkodzeniami siłownika. Dotyczą one najczęściej uszczelnień, tłoków oraz tłoczysk.

Dlaczego siłownik hydrauliczny uległ awarii?

Pierwszą przyczyną awarii siłownika jest uszkodzenie uszczelnień dławnicy. Prawdopodobnym powodem może być również wyciek oleju. Do uszkodzenia przyczynić może się też nieodpowiednie ciśnienie oleju, jego zanieczyszczenie, upływ daty ważności bądź nieodpowiednie dopasowanie cieczy roboczej do układu. Awarie są także powodowane zużyciem prowadnic tłoczyska bądź uszkodzeniami mechanicznymi, do których dochodzi podczas pracy.

Komponenty ulegające najszybszemu zużyciu

Siłownik hydrauliczny może ulec awarii także przy prawidłowym użytkowaniu i przy braku uszkodzeń zewnętrznych. Poszczególne komponenty ulegają wyeksploatowaniu na skutek dużych obciążeń oraz długotrwałego użytkowania. Siłowniki hydrauliczne mają prostą budowę, a zasada ich działania nie jest skomplikowana, dlatego cechują się one dużą wytrzymałością, jednak z czasem może dochodzić do usterek eksploatacyjnych tłoka i tłoczyska. Wyeksploatowany tłok może mieć wżery lub zarysowania na zewnętrznej powierzchni, które prowadzą do wystąpienia awarii. Tłoczysko ulega awarii na skutek uszkodzenia uszczelnień. Za uszkodzenie uszczelnień bardzo często odpowiada zanieczyszczony olej.

Siłowniki hydrauliczne i podstawowe naprawy

W przypadku wystąpienia awarii należy przystąpić do diagnozy w celu wykrycia przyczyny. W pierwszej kolejności należy zweryfikować stan uszczelnień, tłoczysk oraz powłok, upewnić się, czy nie doszło do wycieków oleju czy też do uszkodzenia mechanicznego obudowy siłownika.

Najpopularniejsza awaria, czyli uszkodzenie uszczelniaczy, wymaga zwykle nie tylko ich wymiany, ale również obróbki mechanicznej galwanotechnicznej tłoczyska w celu wyeliminowania zarysowań i wżerów. Dla zapobiegania następnym uszkodzeniom konieczna może okazać się wymiana cieczy roboczej.

W przypadku awarii podstawowego źródła zasilania w układzie awaryjnym źródłem energii może okazać się akumulator hydrauliczny. By nie dochodziło do poważnych awarii, należy dokonywać okresowej oceny stanu układu i w miarę możliwości nie dopuszczać do występowania niewielkich uszkodzeń, zarysowań i żerów, które w konsekwencji mogą doprowadzić na przykład do zmiany średnicy tłoka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code