pompa do opryskiwacza

Zakup używanego opryskiwacza, na co zwrócić uwagę

Opryskiwacze to jedne z tych maszyn, które dość często kupuje się z drugiej ręki. Przy zakupie używanego sprzętu musimy liczyć się z faktem, że pewne części do opryskiwacza od razu będą wymagały wymiany. Inne natomiast, jak pompa do opryskiwacza, muszą być sprawne, ponieważ w głównej mierze decydują o działaniu maszyny i mają decydujący wpływ na jej cenę. Jak zweryfikować sprawność opryskiwacza przed dokonaniem zakupu? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Zakup używanych maszyn rolniczych może być dobrą inwestycją, jeśli nie możemy lub nie chcemy kupować nowego wyposażenia. By nie stracić, należy jednak przeprowadzić go go rozważnie. Dokonując zakupu, należy od razu liczyć się z faktem, że niektóre części do opryskiwaczy powinny być wymieniane od razu, gdyż w przypadku używanej maszyny zapewni to jej prawidłową dalszą eksploatację. Do kosztów zakupu używanego urządzenia należy zatem doliczyć koszt nowych części do opryskiwacza takich jak wkłady filtrów, rozpylacze i węże. Należy je wymienić bezpośrednio po dokonaniu zakupu, Aby nie zaszkodzić roślinom oraz maszynie, ponieważ nigdy nie ma pewności co do tego, jak opryskiwacz był użytkowany przez poprzedniego właściciela i co było używane do opryskiwania. Osady w używanych wężach mogą zacząć zapychać układ cieczowy i doprowadzać do jego awarii oraz niszczyć opryskiwane rośliny.

Części do opryskiwacza podlegające okresowej wymianie

Podobnie dysze do opryskiwacza oraz przewody cieczowe są elementami, które często podlegają wymianie. Przed zakupem używanego sprzętu, można jednak zweryfikować ich stan. Do często wymienianych części do opryskiwaczy należą również membrana i zaworki, które ulegają zużyciu w trakcie użytkowania i podlegają regularnej wymianie okresowej.

Pompa do opryskiwacza

Newralgicznym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu, jest pompa do opryskiwacza. To właśnie pompa – i zawór główny – są najdroższymi elementami maszyny, zatem nie warto inwestować w używany opryskiwacz, jeśli mamy niebawem je wymieniać.

Pompa sprawia, że dysze do opryskiwacza otrzymują ciecz roboczą pod właściwym ciśnieniem. Jest ona również odpowiedzialna za prawidłowe działanie mieszadła oraz układu samoczynnego napełniania zbiornika. Pompa do opryskiwacza powinna zostać sprawdzona w ruchu, co oznacza, że przed zakupem maszyny należy ją podłączyć i uruchomić. Po uruchomieniu weryfikujemy, czy nie dochodzi od wycieków z pompy, czy nie występują skoki ciśnienia bądź luzy w mechanizmie – które możemy wykryć po nadmiernym hałasie podczas pracy pompy.

Przy zakupie należy dokonać oględzin konstrukcji opryskiwacza, weryfikując, czy nie ma przetarć zbiornika, odkształceń ramy oraz rdzy na elementach metalowych. Po dokonaniu dokładnej oceny stanu ogólnego maszyny oraz jej działania – a także podsumowaniu kosztów związanych z wymianą poszczególnych elementów, możemy już spokojnie oszacować, czy zakup używanego opryskiwacza będzie opłacalny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code